(ПРОДЪЛЖЕНИЕ)
Тук негов съсед е министърът на правосъдието Христо Попов. Той е български политик, деец на Либералната партия, министър на правосъдието във второто и третото правителство на Васил Радославов, които управляват България от 1913 до 1918 година.
Когато Мустафа Кемал пристига в София, обстановката е следвоенна. Хората тук се опитват да превъзмогнат трагедията от Балканската война. „Българите се стремят да забравят доскорошното си враждебно настроение към турците”, пише лорд Кинрос в книгата си „Ататюрк”. „Вътрешното положение на България след Балканските войни е сложно. Икономическите и финансови трудности, настъпили по време и след края на войните са преодолени бързо. Силите на армията са запазени, тъй като тя не търпи поражения. Бързо се развива новата външнополитическа концепция за реванш срещу Сърбия и Гърция за Македония и срещу Румъния за Добруджа. Тази идея е подхранвана от македонското лоби и има много привърженици в политическите кръгове. Фердинанд не се чувства стабилен на престола. Част от партиите, участващи в правителствата преди и по време на войната губят своето влияние. След началото на Първата световна война основното разделение на партиите настъпва по отношение на избора на съюзник – Антантата или Централните сили.
На проведените през 1913 г. избори за XVI ОНС правителството на В. Радославов получава 94 от общо 204 депутатски места. Успех има очертаващата се левица – земеделци, широки и тесни социалисти – съответно 48, 19, 18. Правителството на В. Радославов не се чувства сигурно и на изборите през февруари 1914 г. за XVII ОНС успява да спечели с незначително мнозинство и подкрепата на гласовете на мюсюлманите от новите земи.“
Първите му дни в София са скучни
Ататюрк в София(1914) |
Приятелства с 17-те турски депутати в българското народно събрание
Често се среща и с някои македонски революционни дейци, които го приемат много радушно като свой земляк от Македония – депутатът Диме Ачков, ген. Протогеров, историкът Панчо Дорев и др. Особено добри приятелства Ататюрк създава с повечето от 17-те турски депутати в българското народно събрание, между които най-близкия му приятел Зюмрюзаде Шакир бей от Варна, Хафъз Садък от Русе, Исмаил Хаккъ от Kавала, Салим Нури бей от Kърджали, Ибрахим Ефенди от Айтос.
„Млад, скромен – нито красив, нито грозен. Никога не би помислил човек, че под тази скромна обвивка бие така храбро и предано на своето отечество сърце. Кемал малко говореше, много слушаше и много помнеше. Той разбираше слабо български, но се стараеше да си спечели приятели изключително в българска среда” – пише в своите спомени Султана Рачо Петрова.
Запознава се с Димитрина.... но пътищата им се разделят
На един прием в дома му се завързва приятелство между него и семейството на генерал Стилиян Ковачев. По-късно се срещат често и споделят взаимни спомени от Балканската война, дълго разговарят и за военното изкуство – генералът е наясно с познанията и военните способности на младия военен. В началото Кемал не обръща сериозно внимание на дъщерята на генерала – Димитрина. Но след време тя започва да му прави силно впечатление и на всеки бал я кани на танци. Излизат на разходки в Борисовата градина, в Чамкория и на Витоша.
По време на срещите си с Димитрина Кемал разказва за идеите си как да европеизира Турция, да освободи жената от оковите на битовия консерватизъм и религиозен фанатизъм. Турската жена като вас трябва да посещава балове и свободно да танцува, трябва да премахне робските вериги, в които е окована, говори й той. Тя поглъща всяка негова дума. Той до такава степен се влюбва в Димитрина, че в мечтите си я вижда като своя европейска съпруга. Но решението на съдбата е било друго… Пътищата им се разделят, но душите им остават неразделени. Мустафа Кемал никога не я забравя; Димитрина също. Според нейни близки до последните си дни, тя почива на 9 август 1966 година, продължавала да говори за Ататюрк.
|
(Следва продължение)
Проф. Мюмюн ТАХИРОВ
*Допуска се публикуване на текстовия материал само след писмено съгласие на HABERBG.NET, посочване на източника и добавяне на линк към haberbg.net.
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder
* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
***
ВАЖНО: Няма да бъдат толерирани нецензурни коментари, расистки изказвания и обидни мнения. Те ще бъдат премахвани.
Съдържанието на HABERBG.NET и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права.